2014. április 10., csütörtök

Traditional and Wild

Biztosan te is ittál már csalánteát, vagy fűszereztél oregánóval, kakukkfűvel, vagy szedtél már csipkebogyót, mikor megcsípte a dér. De vajon tudtad e, hogy a nyírfalevél teája kiváló vizelethajtó, vértisztító és gyulladáscsökkentő, de görcsoldó és fertőtlenítő hatása is van? Vagy, hogy a kis ezerjófű gyomorbajok esetén, étvágytalanság ellen, bélzavarokban, vértisztításra, sárgaságban, vesebajokban, gyomorsavhiány leküzdésére is alkalmas, de teája önmagában vagy teakeverékekben étvágyjavító, emésztést serkentő, epeműködést elősegítő, vértisztító, sőt még használatos bélrenyheség és májbántalmak ellen is?

kis ezerjófű

Nos, a WWF követek a Traditional and Wild project egyik vezetőjétől, Kristina Rodinától hallgathattak meg egy előadást ma reggel. Kiderült, hogy sajnos a Kárpát-medencében a gyógynövények gyűjtése igen csak kihasználatlan, szinte csak maguknak gyűjtenek a vidéken élő szegényebb, hátrányosabb helyzetű csoportok, nem tudják, hogyan kellene fenntarthatóan, szakszerűen gyűjteni, nincs meg már az egykoron generációról generációra szálló ismeretanyag, az alapanyaggyűjtés is csökken, a fiatalok pedig beköltöznek a városokba, ami szintén probléma.


A gyógy-és fűszernövények gyűjtésének és hasznosításának több száz éves múltra visszatekintő tradícióit kelti életre a WWF Magyarország, továbbá 8 szakmai szervezet vezette Traditional and Wild projekt. Célja, hogy összegyűjtse és rendszerezze a gyógy- és fűszernövények, valamint egyéb felhasználható vadon termő
növények gyűjtésével kapcsolatos hanyatló ismeretanyagot és rendszerezze az információkat. Egyik legfontosabb elemeként elkészült a vadon termő növények fenntartható gyűjtésére és kereskedelemére fókuszáló FairWild szabvány, amely egy komplex tanúsítási rendszert is magában foglal. Ezen kívül a gyengülő kulturális hagyományok megőrzése, és a megszerzett tudás minél több emberhez történő eljuttatása kap még szerepet, továbbá lényeges még a Közép-Európa vidéki részein élő hátrányos helyzetű társadalmi csoportok megélhetésének javítása fenntartható gyűjtési tevékenységgel.

A project keretei közt 6 helyszínen folyt oktatás, hazánkban főleg a Felső-Kiskunság területén (Kunadacs, Vanyarc), ahol 29 ember vett részt, valamint az Ormánság területén 53 résztvevővel. Itt a következő növényfajokról esett szó: fekete bodza (Sambucus nigra), közönséges boróka (Juniperus communis), csalán (Urtica dioica), csipkerózsa vagy vadrózsa (Rosa canina), fekete áfonya (Vaccinium myrtillus) kanadai aranyvessző (Solidago canadiensis), közönséges nyír (Betula pendula), közönséges dió (Juglans regia), mezei zsurló (Equisetum arvense), hamvas szeder (Rubus caesius), kis ezerjófű (Centaurium erythraea).

 kakukkfű
közönséges boróka
 csipkebogyó
orvosi székfű, vagy közismertebb nevén a kamilla
 pipacs
közönséges dió

Elkészült számos szóróanyag, cikk, tanulmány és kiadvány mind angolul, mind magyarul, és a tananyag is megjelent öt nyelven CD-n. A növényfajokról, gyűjtésükről, gyógyhatásukról és felhasználásukról is készült egy kis könyvecske, valamint már életre kelt egy minden információt összefoglaló, igen színvonalas honlap is:
http://whygowild.com/en/

A projekt partnerek az eredmények értékelése és bemutatása céljából ünnepélyes zárórendezvényt szerveznek április 15.-én: 
http://www.traditionalandwild.eu/hu/component/jevents/icalrepeat.detail/2014/03/27/70/10/qlessons-learntq-zarorendezveny?Itemid=164

Ha szimpatikus a WWF vadon termő gyógynövényekkel foglalkozó projectje, támogasd utcai toborzóinknál, és fogadj örökbe jelképesen egy gyógynövényt!




http://www.fairwild.org/

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése