Aki járt már Budapest „zöld védőbástyáján” a Normafán, az tudja, hogy a csodálatos kilátás mellett a fantasztikus formájú és méretű bükkfák, tölgyek teszik különleges kirándulóhellyé. Kevés olyan erdőterület van Magyarországon, ahol megőrződtek volna ezek a néha 2-300 évet is megélt, akár egyméteres átmérővel rendelkező famatuzsálemek.
A kormány kiemelt projektjeként elhíresült sí központ tervek veszélyeztetik a Normafa különleges élővilágát, mikroklímáját, és olyan szándékról is többször lehetett hallani, amelynek célja az idős erdők „rendbetétele” – különösen a halott és betegnek gondolt fák eltávolítása.
A WWF Magyarország elindított egy programot, melynek keretében felmérjük a területen található idős fákat. Meghatározzuk körméretüket, helyzetüket és fafajukat. Reméljük, hogy értékeik megismerése hozzájárul majd ahhoz, hogy az országunk egyik legnevezetesebb kirándulóhelyének arculata ne változzon meg, és a sok száz éves fákat továbbra is mindenki megcsodálhassa.
Az első terepi napon sáros, párás időben dolgozott a lelkes csapatunk. Alig három órai munkával több mint százhúsz, 70 cm-nél nagyobb átmérőjű fát tudtunk megmérni, és helyüket GPS-szel azonosítani. Többségük idős bükk – a legismertebbek a rétes-büfé környékén találhatók. A leghatalmasabb fának egy kocsánytalan tölgy bizonyult az Anna-réttől nem messze. Törzs-körmérete 422 cm, vagyis átmérője 135 cm körül van. Bükkön és tölgyön kívül magas kőrisek, hegyi juharok, kislevelű hársak, sőt barkócaberkenyék is akadtak a famatuzsálemek között.
Az "eligazítás"
A lelkes csapat
Egy öreg bükk törzskerületének megmérése
GPS-es helymeghatározás
A munkákat tovább folytatjuk. és amint elkészül, szerkesztett formában közzétesszük.
Hétvégi csapatunk tagjai voltak: Gálhidy László, Bombay Bálint, Fehérvári Bence, Wittmann Eszter, Vancsa Boglárka, Hollender Orsi, Szabó Niki, Gyetvai Zsófi, Király Attila, Pozsonyi Zsombor, Grosz László, Halmai Ádám
Gálhidy László
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése