2014. február 11., kedd

Időjós medvék



Február első hétvégéjén, egészen pontosan február másodikán, Gyertyaszentelő Boldogasszony napján a Fővárosi Állatkertben jártunk. A népi hiedelmek szerint ekkor bújnak elő a medvék barlangjukból, és ekkor kell őket figyelni, hogy meglátják e az árnyékukat. Az Állatkertben hétvégén Mackófesztivál volt, és vasárnap hivatalos medveárnyék észlelés, amin az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársai is részt vettek. Az észlelésre, amelyre 10 óra 45 perckor került sor, gyerekkel érkező családok sokasága volt kíváncsi. Az állatkert közleménye szerint, miután a gondozók kinyitották a barlang ajtaját, Vali és Defoe, a két állatkerti barnamedve azonnal kijöttek a kifutóra, annál is inkább, mivel ösztönzőleg hatott rájuk az a sok finomság, hús, gyümölcs és zöldség, amelyet az állatkerti munkatársak már előzőleg bekészítettek. A borult időben a két medve nem vetett jól látható árnyékot, így a medveárnyék észlelés hivatalos eredménye az lett, hogy a barnamedvék nem látták meg az árnyékukat. A hagyomány szerint ez azt jelenti, hogy a tél már nem tart sokáig, és hamarosan beköszönt a jó idő.


A barnamedvék a mérsékelt égövben télen kevésbé aktívak, mint más időszakban, mert a szűkös táplálkozási lehetőségek arra kényszerítik őket, hogy takarékoskodjanak az energiával. A közhiedelemmel szemben azonban igazi téli álmot - ami például a denevérekre, a sünökre, vagy a pelékre jellemző - nem alszanak. Az állatkerti barnamedvéknek ráadásuk a takarmányellátásuk is zavartalan, így őket ugyanúgy lehet látni a téli napokon is. Az Állatkertben tehát a kérdés nem az, hogy előjönnek-e a barlangjukból, hanem az, hogy milyen időjárást tapasztalnak a medvék február másodikán.


Hazánkban ugyan a barnamedve ritka vendég, de a környező országokban szép számmal élnek mackók. No, de miért is fontos a nagytestű ragadozók jelenléte hazánk erdeiben?
Mert a természetvédelmi szerepük igen jelentős! Egyrészt egy adott életközösség egészséges működését biztosítják, mivel a gyenge és beteg egyedeket szelektálják ki a patások közül, így javítják azok genetikai állományát, és segítenek megakadályozni betegségek járványszerű megjelenését is (pl.: sertéspestis). 
A medvék, farkasok, hiúzok nélkül a szarvasok, őzek, vaddisznók elszaporodnak, minden fiatal facsemetét megrágnak, és végül az erdő már nem képes magától felújulni. Európa hegyvidékein, különösen a Kárpátokban és a Balkán-félszigeten a medvék máig fennmaradtak, és itt az erdők is sokkal természetesebbek. Megőrzésük tehát kulcsfontosságú és nem utolsó sorban egy nagytestű ragadozó védelmével sok száz másik faj számára is biztosítjuk az adott élőhelyet (fehérhátú fakopáncs, kék galamb stb.) 

A ragadozók védelme számos kihívást is jelent, ugyanis ahol terjeszkednek a települések, megjelennek a hétvégi házak, sűrűsödik az úthálózat, úgy csökken a medvék élettere. A lakott területek táplálékbősége ugyanakkor csábító is számukra, így egyre gyakrabban bukkannak fel a falvak, városok szélein, néha komoly riadalmat okozva. Sajnos az esetek többségében a településekhez szokott medvéket rövid időn belül kilövik. Legrosszabb eset, amikor az egybefüggő erdőterületeket autópályákkal, új létesítményekkel szétdarabolják, így a medvék nem tudnak közlekedni megszokott vadászterületeiken. 


A WWF szemléletformáló kampányt folytat a medvék védelme, élőhelyeik megőrzése érdekében, elsősorban Romániában. A szakemberek négy egyedet – egy nőstényt és három hímet - láttak el speciális, nyomkövető nyakörvvel az elmúlt két év során. Így követik nyomon a legfontosabb vándorlási útvonalaikat Máramaros erdőségeiben, Románia és Ukrajna határvidékén, annak felderítésére, hogy melyek azok az ún. ökológiai folyosók amelyeket a medvék a vadászterületeik bejárásakor használnak. Ezek az erdős területek a fejlesztésekkor mindenképpen érintetlenül hagyandók, vagy olyan felüljárókat, alagutakat kell építeni, amelyek biztosítják, hogy a medvék továbbra is szabadon közlekedjenek.

Minden segítségre szükség van, ezért ha neked is fontos a védelmük, támogasd fajvédelmi programunkat!

http://adomany.wwf.hu/hu/orokbefogadas/barnamedve


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése