2013. december 25., szerda

Boldog Karácsonyt és Újévet Mindenkinek!


Pénzsegyőri Napforduló!

A hétvégén együtt készülődtünk a Karácsonyra Pénzesgyőrben!
Idén a hagyományos mézeskalács sütés mellett a madárkákra is gondoltunk, ezért szombat reggel kosvágással kezdtünk, hogy az ebéd és a vacsora megalapozása mellett, legyen elég faggyú a madárkalácsok elkészítéséhez.
A kos feldolgozása után elővettük a péntek este előzőleg már begyúrt mézeskalács tésztákat és lágy karácsonyi háttérzenére megkezdődött a sütés. Volt, aki a hozott formákból dolgozott, volt, aki késsel extra formákat készített. Díszítésnek szotyit, mandulát, lenmagot, tökmagot, aszalt gyümölcsöket használtunk. A sok-sok kitartó munka gyümölcseként elkészült mézeskalácsból a Pénzesgyőri tornácos házunk méretarányos makettje is!

Kint a szín alatt a téli madáreleségek gyártása folyt, miközben a kemencében piruló kosra is figyelgettünk. A madárkalácsokba (a faggyú mellett természetesen) került fénymag, napraforgómag, mák, köles, darált gabonák, sőt az ínyencebb madárkák kedvéért afrikai vándorsáskák, és gyászbogárlárvák is!


Este hat órakor meggyújtottuk a tüzet, csatlakozva a Fénylánchoz , majd a tábortűz körüli közös éneklés és VHK tánczenére alapozott hajnalig tartó örömbe perdülés vette kezdetét.
                     
Vasárnap lassan mindenki hazafelé vette az irányt, de néhányan még hétfő hajnalban is lelkesen sütötték a mézeskalácsokat, majd csak hétfőn hagyták ott a meseszép Magas-Bakonyt.
Képek: Bujna András

2013. december 24., kedd

A második és harmadik BuBa túra!


Vasárnap elindultunk a második BuBa túrára, hogy bebarangoljuk a Nagy-Kevélyt, Kis-Kevélyt, és Ezüst-Kevélyt a Pilisben. A szép időnek hála, ismét sokan összegyűltünk a kirándulásra! A Kevély-hegycsoport Pilisborosjenő és Csobánka között terül el, a Duna-Ipoly Nemzeti Park része. Legmagasabb csúcsa a Nagy-Kevély 534 m, a Kis-Kevély 481 m, és az Ezüst-Kevély 415 m magasan. Mi Pilisborosjenő felől mentünk fel a lelkes csapattal. Megnéztük az érdekes formáiról Teve-sziklára keresztelt sziklaalakzatokat, valamint a "Mű Egri várat" is, ahol az Egri csillagokat forgatták. Megtudtuk, hogy az egykor 60 férőhelyes Kevélynyergi turistaházat a Természetbarátok Turista Egyesülete (TTE) tagjai építették az 1920-as években, méghozzá apránként hátizsákban hordták fel hozzá a követ. Ma már csak egy kis kőkupac, no meg egy pihenőhely emlékeztet rá. A tanösvény táblákról, és szakavatott túravezetőinktől főleg a hegység geológiájával ismerkedhettünk meg, de néhány állat is előbukkant: felzavartunk 3-4 őzet, és Európa legkisebb énekesmadara, egy sárgafejű királyka is hosszasan pózolt nekünk.
Megkóstoltunk a már beérett kökényt, galagonyát is szedtünk, no meg csipkebogyót is ízleltünk. A káprázatos kilátásban gyönyörködve a Nagy-Kevély tetején költöttük el az ebédet, és Ürömre már sötétedésben értünk le. Úgy látszik, mindenkit kiszívott a friss levegő, mert hazafelé majd az egész banda aludt a buszon.

A harmadik BuBa túa rendhagyó volt, ugyanis a Süni Tábottalálkozóval összekötve szerveztük.

A sok lelkes Kissünnel megnéztük az egykori Piktortégla-üregeket, leereszkedtünk a Kies-völgy sziklákkal határolt szurdokába, utána megtekintettük a Makkosmáriai Kegytemplomot, majd túránkat Csillebércen zártuk. A deres-zúzmarás fehér ruhába öltözött erdő igazi téli hangulatot kölcsönzött a kirándulásnak, nem is beszélve az Északi költőterületükről hozzánk vonuló ricsajos fenyőrigók megérkezéséről, akikből több százas csapatokat láttunk.





Fenyőrigó

Nagy élmény volt újra feleleveníteni a nyári tábori élményeket fotónézegetés közben a meleg teát kortyolgatva. Mire hazaindultunk, már régen besötétedett, de a busz indulásáig még jól kimelegedtünk egy kis futkározós játék közben.



Legközelebb gyere Te is a BuBa túrára!
Avagy tarts velünk táborainkba is: http://www.pangea.hu/turak-taborok/

Fotók: Patkó László, Kovács Matyi, Festmény: Bombay Bálint

2013. december 16., hétfő

WWF Mikulás

A WWF toborzók is jócskán kivették a részüket a Mikulás napján. Több toborzó a Mikulásgyárban tüsténkedett önkéntesként.


Mások külön-külön ismerősök gyermekeinél öltöztek télapónak, és vitték a puttyonyban az ajándékokat.



2013. november 27., szerda

Pénzesgyőrben dolgoztunk!


A hétvégén a WWF követek Pénzesgyőrbe látogattak, méghozzá a Pangea Kulturális és Környezetvédelmi Egyesület oktatóközpontjába, és vegyszermentesen termelő gazdaságába. Itt megismerkedtek az egyesület tevékenységével, valamint testközelből tapasztalhatták meg, milyen is önkéntesként dolgozni, fenntartani egy gazdaságot, és közben a természetvédelemért is tenni.
Megérkezésünkkor először körbejártuk a kertet, a gyümölcsöst, meglestük az őshonos fajtákból álló juhnyájat, a több funkciós kemencekomplexumot, a bemutató odútelepet, és este, társasjátékozás közben ráhangolódtunk a másnapi munkákra.
 A birkák kihajtása
Bestiák, fenevadak ...
 Esti hangolódás ...

Sok-sok tennivaló várt ránk, ugyanis a kertben téliesíteni kellett a palántákat, lemulcsozni az ágyásokat, a levendulást, tulajdonképpen előkészíteni a kertet a téli hideg időre.
 A kert, palánták téliesítése, Móni épp a levendulát mulcsozza

Ezen kívül egy mini élőhely-rehabilitációban is részt vettek a lelkes toborzók, méghozzá a kerti tó felújításában. Itt egy kisebb és egy nagyobb tóból is ki kellett szedni a régi lyukas fóliát, a vizet és az iszapot, kimenteni az állatokat (csigák, vízirovarok, gőték), és növényeket (nád, gyékényfajok, sásliliom).
Ezek után jöhet majd a markoló, ami a jelenleginél másfélszer nagyobb gödröt fog készíteni, amit nem fóliával bélelünk majd, hanem az alját döngölt agyag, disznóürülék és kavics fogja szivárgásmentesen lezárni. A kész tó feltöltése után tavasszal újra megjelenik majd az élővilág.

k
 A kerti tó rendezésének fázisai...
 ... és a megfáradt sáros-mocskos csapat az esőben hazafelé tartva
 
A munka mellett finomakat ettünk is, három születésnapot is megünnepeltünk, és persze reggelente a teraszról gyönyörködtünk a színpompás őszi színekbe öltözött Magas-Bakonyi erdőkben.

A hajnali kilátás a teraszról

Fotók: Fónagy Móni, Bombay Bálint, Gergics István

2013. november 19., kedd

Mellékágak és ártéri élőhelyek nagy folyóink mentén zárókonferencia Mohácson

A fokozottan védett fekete gólya is értékes faja ártereink élőhelyeinek 
(Fotó: © Wild Wonders of Europe  / WWF)

A WWF által Mohácson megrendezett két napos szakmai konferencia célja az volt, hogy átfogó képet kapjunk és adjunk a dunai mellékágak és szigetek állapotáról, nagy folyóink hullámterének és a vizes élőhelyeinek állapotáról, a problémákról, a megoldási lehetőségekről, kutatási eredményeken keresztül és gyakorlati példákkal alátámasztva. Ezen felül fontos szempont volt, hogy motivációt adjunk a résztvevőknek, ismereteket és kapcsolatokat, hogy a jövőben hasonló projektek formálódjanak. A sok-sok izgalmas előadás különféle megközelítésekben tárgyalta, illetve világította meg a témát. Hallhattunk erdőgazdálkodásról, új adatgyűjtési módszerekről (elektromos kece), valamint közgazdálkodási, vízügyi ... szempontok vonatkozásában is képet kaphattunk a témában. A szép számmal megjelent résztvevők feltehették az előadások után kérdéseiket, javaslatokkal szolgálhattak, és meg is vitathatták azokat az előadókkal.



 Bartha Dénes mesél a puhafás ligeterdőkről Magyarországon

 Tóth Balázs a

Dunai élőhelyrekonstrukciós tervek a DINPI működési területén c. előadását tartja



Stefan Schindler:

Multifunkcionalitás az ártéren: különböző kezelési módok hatásai az ökoszisztéma szolgáltatásokra

A konferencia apropóját az adta, hogy a WWF Magyarország Szabadság-sziget rehabilitációja project kereti közt megvalósult a legnagyobb természetvédelmi célú kotrás, mely a Duna főmedrét érinti. A project sikerességét nem csak a szépen cseperedő facsemeték mutatják, hanem rég nem látott fajok megtelepedése is, például a hód jelenléte.

A Szabadság-sziget madártávlatból a kotrás előtt: jól látszik a feliszapolódás (Fotó: www.szabadsagsziget.hu)

 Idős nyárfák emelkednek ki a Szabadság-sziget erdeiből

A második nap délelőtti előadásai után ki is mentünk a Szabadság-szigetre tutajjal, és testközelből is megfigyelhettük az erdősítést, a megbontott kőgátat, sőt még egy jégmadár is elkísért minket a mellékágban, a tutaj mellett ágról ágra reppenve. A tarapbejáráson nagy szerensénk volt, hisz hét ágra sütött a a nap.

A megbontott kőgát

Tanösvény tábla a mellékágban
A lelkes csapat a megbontott kőgáton
Egerészölyv
A tutajon forró tea fűtötte a résztvevőket a hideg szélben
 A tutaj kapitányai és kalóz papagájuk ...

... valamint a terepbejárás egy viszonylag hallgatag résztvevője

Fotók: Bombay Bálint

Ha felkeltettük az érdeklődésed: http://www.szabadsagsziget.hu/
És ha tenni is szeretnél: http://adomany.wwf.hu/hu/tamogatas/szabadsagsziget