2013. november 27., szerda

Pénzesgyőrben dolgoztunk!


A hétvégén a WWF követek Pénzesgyőrbe látogattak, méghozzá a Pangea Kulturális és Környezetvédelmi Egyesület oktatóközpontjába, és vegyszermentesen termelő gazdaságába. Itt megismerkedtek az egyesület tevékenységével, valamint testközelből tapasztalhatták meg, milyen is önkéntesként dolgozni, fenntartani egy gazdaságot, és közben a természetvédelemért is tenni.
Megérkezésünkkor először körbejártuk a kertet, a gyümölcsöst, meglestük az őshonos fajtákból álló juhnyájat, a több funkciós kemencekomplexumot, a bemutató odútelepet, és este, társasjátékozás közben ráhangolódtunk a másnapi munkákra.
 A birkák kihajtása
Bestiák, fenevadak ...
 Esti hangolódás ...

Sok-sok tennivaló várt ránk, ugyanis a kertben téliesíteni kellett a palántákat, lemulcsozni az ágyásokat, a levendulást, tulajdonképpen előkészíteni a kertet a téli hideg időre.
 A kert, palánták téliesítése, Móni épp a levendulát mulcsozza

Ezen kívül egy mini élőhely-rehabilitációban is részt vettek a lelkes toborzók, méghozzá a kerti tó felújításában. Itt egy kisebb és egy nagyobb tóból is ki kellett szedni a régi lyukas fóliát, a vizet és az iszapot, kimenteni az állatokat (csigák, vízirovarok, gőték), és növényeket (nád, gyékényfajok, sásliliom).
Ezek után jöhet majd a markoló, ami a jelenleginél másfélszer nagyobb gödröt fog készíteni, amit nem fóliával bélelünk majd, hanem az alját döngölt agyag, disznóürülék és kavics fogja szivárgásmentesen lezárni. A kész tó feltöltése után tavasszal újra megjelenik majd az élővilág.

k
 A kerti tó rendezésének fázisai...
 ... és a megfáradt sáros-mocskos csapat az esőben hazafelé tartva
 
A munka mellett finomakat ettünk is, három születésnapot is megünnepeltünk, és persze reggelente a teraszról gyönyörködtünk a színpompás őszi színekbe öltözött Magas-Bakonyi erdőkben.

A hajnali kilátás a teraszról

Fotók: Fónagy Móni, Bombay Bálint, Gergics István

2013. november 19., kedd

Mellékágak és ártéri élőhelyek nagy folyóink mentén zárókonferencia Mohácson

A fokozottan védett fekete gólya is értékes faja ártereink élőhelyeinek 
(Fotó: © Wild Wonders of Europe  / WWF)

A WWF által Mohácson megrendezett két napos szakmai konferencia célja az volt, hogy átfogó képet kapjunk és adjunk a dunai mellékágak és szigetek állapotáról, nagy folyóink hullámterének és a vizes élőhelyeinek állapotáról, a problémákról, a megoldási lehetőségekről, kutatási eredményeken keresztül és gyakorlati példákkal alátámasztva. Ezen felül fontos szempont volt, hogy motivációt adjunk a résztvevőknek, ismereteket és kapcsolatokat, hogy a jövőben hasonló projektek formálódjanak. A sok-sok izgalmas előadás különféle megközelítésekben tárgyalta, illetve világította meg a témát. Hallhattunk erdőgazdálkodásról, új adatgyűjtési módszerekről (elektromos kece), valamint közgazdálkodási, vízügyi ... szempontok vonatkozásában is képet kaphattunk a témában. A szép számmal megjelent résztvevők feltehették az előadások után kérdéseiket, javaslatokkal szolgálhattak, és meg is vitathatták azokat az előadókkal.



 Bartha Dénes mesél a puhafás ligeterdőkről Magyarországon

 Tóth Balázs a

Dunai élőhelyrekonstrukciós tervek a DINPI működési területén c. előadását tartja



Stefan Schindler:

Multifunkcionalitás az ártéren: különböző kezelési módok hatásai az ökoszisztéma szolgáltatásokra

A konferencia apropóját az adta, hogy a WWF Magyarország Szabadság-sziget rehabilitációja project kereti közt megvalósult a legnagyobb természetvédelmi célú kotrás, mely a Duna főmedrét érinti. A project sikerességét nem csak a szépen cseperedő facsemeték mutatják, hanem rég nem látott fajok megtelepedése is, például a hód jelenléte.

A Szabadság-sziget madártávlatból a kotrás előtt: jól látszik a feliszapolódás (Fotó: www.szabadsagsziget.hu)

 Idős nyárfák emelkednek ki a Szabadság-sziget erdeiből

A második nap délelőtti előadásai után ki is mentünk a Szabadság-szigetre tutajjal, és testközelből is megfigyelhettük az erdősítést, a megbontott kőgátat, sőt még egy jégmadár is elkísért minket a mellékágban, a tutaj mellett ágról ágra reppenve. A tarapbejáráson nagy szerensénk volt, hisz hét ágra sütött a a nap.

A megbontott kőgát

Tanösvény tábla a mellékágban
A lelkes csapat a megbontott kőgáton
Egerészölyv
A tutajon forró tea fűtötte a résztvevőket a hideg szélben
 A tutaj kapitányai és kalóz papagájuk ...

... valamint a terepbejárás egy viszonylag hallgatag résztvevője

Fotók: Bombay Bálint

Ha felkeltettük az érdeklődésed: http://www.szabadsagsziget.hu/
És ha tenni is szeretnél: http://adomany.wwf.hu/hu/tamogatas/szabadsagsziget

Halloween a WWF-nél

Csapatépítő mulatság történt újra a WWF irodájában:


Ha Te is szeretnél a WWF toborzók lelkes csapatának tagja lenni, jelentkezz: 
http://wwf.hu/legy-te-is-wwf-kovet

2013. november 12., kedd

Az első BuBa túra!



Hétvégén elindult a BuBa túrasorozat! Első túránkon a Nagy- Hárs-hegyen, a Kis- Hárs-hegyen és környékén kirándultunk. A Moszkva téri találkán még indulás előtt kiosztásra kerültek a haza vihető tájékoztatóanyagok a Hárs-hegy geológiájáról, botanikájáról, zoológiájáról, és Kaán Károlyról is.



Szakavatott túravezetőink meséltek a hegység geológiájáról, keletkezéséről, a WWF Örökerdő tanösvényén végig menve a természetközei erdőgazdálkodási módokról, az erdő növényeiről és állatairól. Láttunk egerészölyvet, sőt még héját is, valamint atalantalepkét és egy csipkés sarlósszövőt. 

A hárshegyi homokkőről hallhatunk...
 
A lelkes csapat megannyi gombát is talált, megismerkedtünk a főbb határozóbélyegekkel, hogy minden érzékszervünkre (szemünk, fülünk (a galambgombák húsa pattanva törik), ízlelésünk (a nem ehető és mérgező galambgombafajok csípősek), tapintásunk) szükségünk van a határozáshoz. 


 A mérgező sárga kénvirággomba (sötét spórapor) 
és az ehető téli fülőke (krémszínű, világos spórapor)

Az ehető zsákmány: molyhos tinóru, piruló őzlábgomba ...

Találtunk egy fekete harkály odút is, és alatta stílusosan jó néhány harkály tintagombát.

 A védett fekete harkály odúja, amibe gyakran költ legritkább galambfélénk, a kék galamb is

A Kaán Károlyról elnevezett kilátóról megcsodáltuk az őszi színpompába borult környéket, majd az egyedi  Makovecz Imre kilátóból is szétnéztünk, mivel gyönyörű napsütéses tiszta időnk volt, jó messze elláttunk.







A kirándulás végén a budai hegyvidék kirándulóhelyeit összekötő gyermekvasutat is megnéztük, méghozzá a gőzvontatású nosztalgiavonathoz volt szerencsénk. 



Gyere velünk a következő BuBa túrára Te is!!!

Fotók: Patkó László